اجرای طرح‌های کوچک زودبازده با هدف تقویت نهادی، ظرفیت‌سازی و ارتقای دانش و معیشت مردم در حوزه سیستان

لاهیجان زاده، معاون محیط زیست دریایی و تالاب های سازمان حفاظت محیط زیست کشور و مجری ملی پروژه “مدیریت جامع منابع طبیعی و توسعه اقتصادی – اجتماعی سیستان” از برگزاری اولین جلسه آنلاین کمیته بررسی و تصویب طرح‎های کوچک زودبازده تحت پروژه مدیریت یکپارچه منابع طبیعی و توسعه اقتصادی-اجتماعی سیستان که توسط اتحادیه اروپا و برنامه توسعه ملل متحد تامین مالی شده است، با حضور دست اندرکاران مرتبط از سازمان حفاظت محیط زیست، برنامه توسعه ملل متحد، معاونت اقتصادی استانداری سیستان و بلوچستان و وزارت امور خارجه مورخ 13 اردیبشهت ماه 1400 خبر داد.

مجری ملی پروژه، ضمن اشاره به موضوع آغاز به کار پروژه سیستان و اینکه این پروژه توانسته در مسیر صحیح حرکت خود قرار گیرد، افزود: “پروژه سیستان، یک پروژه توسعه‎ای با رویکرد ناحیه محور بوده و هدف از حمایت از طرح های کوچک زودبازده، ظرفیت‎سازی و ارتقای دانش جوامع محلی، ارتقاء ظرفیت و توان مجموعه ها در سطح استان، انتقال ایده های نو سازگار با فرهنگ و اقلیم منطقه و ارتقای معیشت مردم در حوزه سیستان در حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی منطقه می باشد.” همچنین ایشان بر لزوم شفافیت و پاسخگویی در فرایند اجرای طرح های زودبازده تاکید نمودند.

در ادامه این نشست، فلسفی سرپرست پروژه، به نقش پروژه سیستان در حمایت از طرح های کوچک زودبازده اشاره کرد و گفت : “پروژه سیستان در بخش حمایت از طرح های کوچک زودبازده، نقش تسهیلگری را ایفا می نماید و هدف آن تسهیل بررسی وضع موجود و شناخت تهدیدها و مزایا، معرفی فناوری های نوین سازگار با شرایط اقلیمی منطقه، حمایت از نوآوری و اجرای ایده های نوین و جمع آوری درس آموخته ها و تعمیم دستاوردهاست.”

فلسفی ادامه داد طرح‌های کوچک زودبازده با هدف کاهش ریسک، امکان آزمودن و یادگیری سریع همزمان با توزیع منابع مالی محدود در راستای تقویت ظرفیت نهادی و کمک به ارتقای معیشت مردم اجرایی شود. وی همچنین نسبت به تهیه دستورالعمل اجرایی طرح های کوچک زودبازده خبرداد و خاطرنشان کرد که این جلسه با هدف به اشتراک گذاری و تبادل نظر ارکان اصلی دستورالعمل برگزار شده که در صورت موافقت اعضای کمیته تصویب و ارزیابی، عملیاتی خواهد شد. بر اساس این دستورالعمل، فراخوان دریافت طرح های پیشنهادی از سوی تشکل ها و سازمان های مردمی از طریق وبسایت دفتر برنامه توسعه ملل متحد و رسانه محلی منتشر خواهد شد. طرح های دریافت شده پس از طی مراحل ارزیابی توسط کمیته مربوطه تصویب خواهند شد و موافقت نامه بین دفتر توسعه ملل متحد و مجموعه منتخب محلی انعقاد خواهد شد. اعضای کمیته ارزیابی و تصویب شامل ترکیبی از نمایندگان دفتر توسعه ملل متحد، سازمان حفاظت محیط زیست، پروژه سیستان، وزارت امور خارجه، استانداری سیستان و بلوچستان، نماینده تخصصی دستگاه‌های استانی و تشکل های مردمی است.

در ادامه این نشست مازن قرض‎الدین، معاون نماینده مقیم دفتر برنامه توسعه ملل متحد در ایران، به موضوع تجارب ارزشمند کشور ایران در زمینه کمک های مالی کوچک مقیاس اشاره نمود. وی همچنین نقش کمیته بررسی طرح های کوچک زودبازده، در فرآیند انتخاب طرح‎ها را بسیار حائز اهمیت برشمرد و افزود: “کلیه موارد کلیدی از قبیل اهداف، زمان بندی، اجرا، پایش شاخص ها و پرداخت اقساط طرح ها می بایست به طور کامل در طرح های پیشنهادی ارائه شده توسط مجریان مشخص بوده تا در پایان اجرای طرح ها، به وضوح بتوان تاثیرگذاری منابع اختصاص یافته را مشاهده، ارزیابی و پایش نماییم.”

وی در ادامه اضافه کرد :” در تلاش هستیم با رویکردی کاملاً روشن و شفاف، فرآیند طرح های کوچک زودبازده را پیش ببریم.”

زنگنه، معاون اقتصادی استانداری سیستان و بلوچستان، نیز ضمن ابراز رضایت از فرایند اجرایی در پروژه به تسریع در فرایند اجرای فعالیتهای میدانی در منطقه، اهمیت واگذاری فعالیت‎ها به نهادها و گروه‎های محلی با اولویت مجموعه های بومی و استانی در راستای کمک به نهادسازی و توانمندسازی در استان و اختصاص دو محور از مجموعه محورهای طرح های کوچک زودبازده، به موضوع ارتباط با افغانستان و و تجارت، بازاریابی و صادرات محصولات تاکید کرد.

طی این جلسه، نماینده وزارت امور خارجه نیز ضمن ابراز خرسندی از اجرای پروژه مدیریت جامع منابع طبیعی و توسعه اقتصادی اجتماعی سیستان و پیشرفت های حاصله به موضوع سابقه همکاری وزارت امور خارجه با برنامه اعتبارات خرد تسهیلات محیط زیست جهانی (SGP) اشاره نمود و بر لزوم استفاده از تجربه موجود در این زمینه تاکید کرد. گلریز نیز از ارائه طرح ها در پروژه حاضر و همچنین هدف پروژه مبنی بر برقراری ارتباط بیشتر با کشور افغانستان استقبال نمودند.

اشتراک گذاری: