ارتقای تاب‌آوری تختک‌نشینان تالاب هامون با توزیع اقلام ضروری

مراسم تحویل و توزیع تجهیزات و زیرساختهای مورد نیاز در راستای تاب‌آوری و توانمندسازی تختک‌نشینان تالاب هامون در تاریخ ۳۰ آبان ۱۴۰۰ در محل فرمانداری شهرستان نیمروز در استان سیستان و بلوچستان برگزار شد. در این نشست فرماندار شهرستان نیمروز، سرپرست پروژه سیستان، رئیس اداره دامپزشکی زابل، نمایندگان ادارات محیط زیست، امور عشایری و جهاد کشاورزی استان حضور داشتند.

قهرمانی، فرماندار شهرستان نیمروز، ضمن تشکر از عوامل پروژه سیستان در تهیه و توزیع تجهیزات ضروری برای تختک‌نشینان؛ دستگاه‌های اجرایی ذینفع را به هماهنگی و همکاری با یکدیگر دعوت کرد. همچنین تأکید کرد که حضور این پروژه و اقدامات عملیاتی آن می‌تواند به عنوان نقطه امیدی در ساکنین سیستان محسوب شود به طریقی که کاهش مهاجرت را در منطقه شاهد باشیم.

فلسفی‌زاده، سرپرست «پروژه سیستان» ضمن تشکر از همکاری و همراهی دستگاه‌های متولی در اجرایی شدن اقدامات پروژه، بخشی از فعالیت‌های انجام شده توسط پروژه را در زمینه‌های مختلف مدیریت آب و خاک و توسعه اقتصاد محلی تشریح کرد و بر لزوم و ضرورت وفاق جمعی برای موفقیت پروژه تأکید نمود.

 

 

 

سرگزی، رئیس اداره دامپزشکی زابل، ضمن تشکر از پروژه سیستان به منظور تسهیل در تأمین تجهیزات پزشکی مورد نیاز، اذعان کرد کمک اخیر بالاترین میزان تحویل اقلام بهداشتی دامی در منطقه بوده است. وی همچنین افزود تأمین اقلام بهداشتی به‌طور کامل از طریق داروخانه‌های محلی انجام شده که باعث تقویت کسب و کارهای محلی در منطقه شده است. ایشان در ادامه اضافه کرد که آموزش‌های لازم در خصوص نحوه استفاده از این اقلام نیز به صورت همزمان توسط اداره دامپزشکی شهرستان زابل انجام گرفته است و از پروژه سیستان خواست تا برنامه‌های آموزشی بهداشت دام در روستاهای اطراف تالاب نیز برگزار شود.

در ادامه این جلسه و با مراجعه اعضای حاضر به محل نگهداری تانکرها، اقلام مورد نظر به نمایندگان جامعه محلی تحویل شد. این اقلام شامل۸۰ عدد تانکر آب، ۱۰ پنل خورشیدی، ۲۰۰ لیتر سم خطی، ۲۰۰ لیتر سم جایگاه، ۳۲۰ لیتر شربت ضد انگل، پنج تن آجر معدنی و ۱۰ دست سم پاش بودند.

پروژه حمایتی «تأمین تجهیزات و زیرساخت‌های مورد نیاز در راستای ارتقای تاب‌آوری و توانمندسازی تختک‌نشینان در حمایت از پرورش گاو سیستانی در شرایط تنش آبی و خشکسالی منطقه»، در قالب برنامه‌ای کوتاه‌مدت توسط «پروژه سیستان» و با همکاری و هماهنگی اداره دامپزشکی زابل، جهاد کشاورزی، مرکز تحقیقات کشاورزی سیستان، امور عشایری، اداره کل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان و فرمانداری نیمروز صورت گرفته است.

«تختک» به خشکی‌های برآمده کوچکی در بستر تالاب بین‌المللی هامون گفته می‌شود. در زمان پرآبی این تالاب برخی خانواده‌های دامدار و صیاد در این تختک‌ها ساکن شده‌اند که به آنان تختک‌نشین اطلاق می شود. اکنون با وجود خشک شدن تالاب، برخی از این افراد همچنان در این مکان‌ها ساکن و به دامداری مشغول هستند.

پروژه «ارتقای مدیریت جامع منابع طبیعی برای احیای اکوسیستم تالاب و حمایت از معیشت‌های جایگزین جوامع محلی» با نام اختصاری «پروژه سیستان»، پروژه‌ای مشترک میان سازمان حفاظت محیط زیست و برنامه توسعه ملل متحد است که با حمایت مالی اتحادیه اروپا از سال 2020 میلادی و با اهداف مشخص به مدت پنج سال در منطقه فعالیت می‌کند.

اشتراک گذاری: