تشکیل سکوی نوآورانه و جامع برای توسعه پایدار سیستان

نخستین نشست بررسی اقدامات اجرایی در راستای تفاهم‌نامه سکوی نوآورانه و جامع برای توسعه پایدار سیستان به میزبانی معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری سیستان و بلوچستان و با حضور نمایندگان طرفین تفاهم‌نامه در روز دوشنبه ۱ آذر ۱۴۰۰ با هدف انجام هماهنگی‌های لازم برای آغاز فعالیت و طرح و بررسی تعدادی از اقدامات اجرایی مورد نظر در بخش کشاورزی برگزار شد.

احمدرضا لاهیجان‌زاده، معاون محیط زیست دریایی و تالاب‌ها و مجری ملی پروژه سیستان، ضمن بیان برخی نکاتی در خصوص وضعیت بحرانی منابع طبیعی کشور، خصوصاً در منطقه سیستان، لزوم همکاری و هماهنگی هرچه بیشتر دستگاه‌های اجرایی با پروژه سیستان را عامل موفقیت طرح دانست. وی همچنین ابراز کرد این مهم تنها در گرو ایفای نقش تسهیلگرانه استانداری سیستان و بلوچستان است. بنابراین، از مجموعه جدید استانداری درخواست کرد تا ضمن آشنایی و بررسی دقیق ابعاد مختلف پروژه، این نقش را در حد اعلای خود تأمین کنند.

ندا اسد فلسفی‌زاده، سرپرست پروژه سیستان، اهداف و مؤلفه‌های اصلی طرح را به حاضرین در جلسه معرفی کرد. وی همچنین تعدادی از اقدامات و فعالیت‌های انجام شده را به منظور آشنا شدن هر چه بیشتر طرفین تفاهم‌نامه با نوع فعالیت‌های پروژه بیان نمود. برخی از این فعالیت‌ها عبارت بودند از پروژه‌های مطالعات پایه و ارزیابی ظرفیت‌ها، پروژه انسجام‌بخشی و بسیج اجتماعی جامعه محلی در روستاهای پایلوت، انعقاد تفاهم‌نامه با ستاد ملی گرد و غبار و تفاهم‌نامه سکوی نوآورانه جامع سیستان، پروژه حمایت از طرح‌های کوچک و زودبازده و پروژه حمایتی در راستای ارتقای تاب‌آوری تختک‌نشینان.

سرپرست پروژه سیستان، همچنین به ساز و کار در نظر گرفته شده در تفاهم‌نامه در خصوص تشکیل شورای عالی و کارگروه فنی و نحوه تشکیل جلسات آنها و همچنین مسئولیت‌های هر یک از طرفین در راستای پیشبرد اهداف مندرج در تفاهم‌نامه اشاره کرد.

 

در ادامه حسین دهقانی سانیج، رئیس موسسه فنی و مهندسی مرکز تحقیقات کشاورزی کشور، ضمن بیان این موضوع که سکوی نوآورانه به دنبال رفع موانع و ایجاد هم‌افزایی میان دستگاه‌های اجرایی در استان است، تعدادی از پیشنهادات اجرایی در بخش کشاورزی را تحت عنوان کشاورزی هوشمند به اقلیم به حاضرین در جلسه معرفی کرد. طرح‌های پیشنهادی ایشان که پس از انجام مذاکرات متعدد و دریافت نظرات کارشناسان جهاد کشاورزی و مرکز تحقیقات کشاورزی زابل و مراجعات میدانی به منطقه انجام شده بود، شامل احداث گلخانه‌های زیرزمینی، کشت گیاهان دارویی کم‌آب‌خواه، استفاده از بادشکن و سایبان در مزارع، بهبود راندمان تولید در بخش آبزی پروری و موارد متعدد دیگر بود.

شهرکی، معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری سیستان و بلوچستان نیز ضمن ابراز امیدواری نسبت به حضور پروژه در منطقه، به انجام پروژه‌های اجرایی نتیجه بخش و در راستای بهبود وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم تاکید نمود. ایشان نیز در ادامه و با طرح پرسش‌هایی از کارشناسان حاضر در جلسه، پیشنهاداتی را برای بهبود فرایندهای اجرایی طرح‌ها ارائه کرد.

تفاهم‌نامه همکاری چهارجانبه ایجاد سکوی نوآورانه و جامع برای توسعه پایدار سیستان به‌منظور ارتقای مشارکت و همکاری سازمان‌ها و نهادهای مسئول در توسعه پایدار و گسترش فعالیت‌های معیشتی کم‌آب‌بر در منطقه سیستان برای سازگاری با تغییر اقلیم و خشکسالی و در راستای پیشبرد اهداف «پروژه سیستان» به امضاء رسیده است.

پروژه «ارتقاء مدیریت جامع منابع طبیعی برای احیای اکوسیستم تالاب هامون و حمایت معیشت‌های جایگزین جوامع محلی»، با نام اختصاری «پروژه سیستان»، پروژه‌ای مشترک میان سازمان حفاظت محیط زیست و برنامه توسعه ملل متحد است که با حمایت مالی اتحادیه اروپا از سال 2020 میلادی و با اهداف مشخص به مدت پنج سال در منطقه فعالیت می‌کند.

اشتراک گذاری: