روز جهانی تالاب‌ها در جوار هامون

به منظور ارزش نهادن به تالاب‌ بین‌المللی هامون و افزایش آگاهی و توجه نسبت به این ذخیره‌گاه زیست‌کره، مراسمی به مناسبت روز جهانی تالاب‌ها در مرکز بازدیدکنندگان تالاب بین‌المللی هامون در نزدیکی کوه خواجه در روز سه شنبه 19 بهمن ماه 1400 برگزار شد.

در این مراسم که به همت اداره کل محیط زیست استان سیستان و بلوچستان و با همکاری پروژه سیستان برگزار شد، مقامات استانی، فرمانداری، محیط زیست و تنی چند از اهالی منطقه به سخنرانی پرداختند.

مدرس خیابانی، استاندار سیستان و بلوچستان، ضمن ابزار تأسف از کویری شدن هامون، نابودی کشاورزی و دیگر منابع درآمدی ناشی از تالاب، به اقدامات در دست پیگیری توسط استانداری پرداخت. این اقدامات عبارت بودند از انتقال آب موجود در چاه نیمه های اول تا سوم به چاه نیمه چهارم برای تأمین آب شرب زابل و زاهدان، حفر چاه در نقاط مختلف استان، حفر چاهک در منطقه حرمک برای تأمین آب زاهدان، آب‌رسانی سیار به 1300 روستا در منطقه سیستان، آغاز طرح پروژه تالاب و آب‌های زیرزمینی از ابتدای سال 1401، کلنگ‌زنی طرح انتقال آب دریای عمان به زاهدان و تحویل آب به زاهدان تا سال 1404، تشکیل کمیته ملی برای احیای تالاب هامون با هماهنگی دولت و استانداری و ارگان‌های ذیربط، همکاری در پیشبرد اهداف پروژه سیستان با کمک برنامه توسعه ملل متحد و با حمایت مالی اتحادیه اروپا، احیای بازارچه‌های مرزی و فعالیت مرزهای میلک و گمشاد و تأکید بر اهتمام و استفاده از همه ظرفیت‌های ممکن برای احقاق حق‌آبه تالاب هامون.

فرماندار هامون، جمشید رخشانی، از دیگر سخنرانان این مراسم بود که به برنامه‌ریزی بر اساس سیستانِ بدون آب، تعیین تکلیف وضعیت منطقه آزاد و ارائه گزارشی از پیگیری‌های صورت گرفته در خصوص بحث حق‌آبه و مذاکرات وزارت خارجه با طرف افغان پرداخت.

در ادامه، داوود میرشکار، سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست استان سیستان و بلوچستان، به استفاده از دانش بومی، تجربه اهالی منطقه و به‌کارگیری جوانان با انگیزه و نخبگان تأکید کرد.

مدیر کل دفتر حفاظت و احیای تالاب‌های معاونت محیط زیست دریایی و تالاب‌های سازمان حفاظت محیط زیست، ضمن اشاره به مطالعات 20 ساله صورت‌گرفته درباره تالاب هامون، بر تلاش همه جانبه دولت و نظام و استفاده از پتانسیل سیلاب‌ها برای احیاء تالاب هامون تأکید کرد. آرزو اشرفی زاده همچنین انحراف آب توسط دولت افغانستان در داخل مرزهای خود را غیرقانونی دانست و حل مشکل گرد و غبار و یافتن راهکار برای توسعه پایدار اکوسیستم تالاب هامون را در گرو تلاش هر دو کشور قلمداد کرد.

ندا اسد فلسفی‌زاده، سرپرست پروژه سیستان، اهداف پروژه «ارتقای مدیریت جامع منابع طبیعی برای احیاء اکوسیستم تالاب و حمایت از معیشت‌های جایگزین جوامع محلی» را ارتقای ظرفیت‌ها و هماهنگی‌های‌ بین بخشی، مدیریت پایدار منابع آب‌وخاک شامل مدیریت و احیاء تالاب هامون و توسعه اقتصاد محلی شامل کشاورزی سازگار با اقلیم و معیشت‌های جایگزین بیان کرد و متذکر شد علاوه بر تمرکز بر حفاظت از منابع طبیعی و تنوع زیستی تالاب‌های هامون، پروژه بر طراحی یک مدل توسعه یکپارچه در راستای دستیابی به شرایط بهتر زندگی و رفاه ساکنین منطقه نیز متمرکز شده است.

سرپرست پروژه سیستان محورهای توسعه منطقه را انرژی‌های تجدیدپذیر، ظرفیت‌سازی در راستای کشاورزی هوشمند به اقلیم، گردشگری و صنایع دستی، مبادلات و تجارت مرزی و کسب‌و‌کارهای کوچک مقیاس اعلام کرده و ابراز امیدواری کرد تا با مدیریت صحیح و نقش‌آفرینی عموم مردم بتوانیم تالاب هامون را احیاء کرده و دوستی‌ها را تقویت بخشیم.

در ادامه، برخی افراد محلی به بیان درخواست‌ها و انتظارات خود پرداختند و خواستار پیگیری مقامات مسئول در خصوص مسائل منطقه شدند.

این مراسم با بازدید از نمایشگاه عکس تالاب هامون ادامه یافت و برگزیدگان مسابقه عکس هامون جوایز و لوح تقدیر دریافت کردند.

در حاشیه این مراسم، رونمایی از کتاب مستندنگاری تصویری هامون برگزار شد. این کتاب که به سفارش پروژه سیستان و با عکس‌های علی مهاجران و حامد غلامی به انتشار رسیده است، روایتی تصویری از سیمای طبیعی و انسانی تالاب هامون در گذر زمان است.

 

اشتراک گذاری: