کارگاه آموزشی آشنایی فرایند اعطای اعتبارات مالی کوچک مقیاس

ندا فلسفی، سرپرست پروژه “ارتقاء مدیریت یکپارچۀ منابع طبیعی برای احیای زیست بوم‌های تالابی و حمایت از توسعۀ معیشت‌های جایگزین جوامع محلی” از برگزاری اولین روز از مجموعه کارگاه‌های آموزشی با عنوان «آشنایی با فرایند اعطای اعتبارات مالی کوچک مقیاس» با هدف فراهم نمودن زمینه‌ها و ظرفیت‌های لازم برای اجرایی نمودن تعدادی از طرح‌های زودبازده در راستای برنامه‌های پروژه سیستان با حضور نمایندگانی از ادارات و سازمان های مرتبط نظیر اداره کل حفاظت محیط زیست استان سیستان و بلوچستان، اداره محیط زیست شهرستان زابل، سازمان جهاد کشاورزی این استان و شهرستان زابل، گروه‌های محلی و سازمان‌های مردم‌ نهاد فعال در منطقه، در روز یکشنبه 15 فروردین 1400 خبر داد.

فلسفی افزود، این کارگاه، کارگاهی دو روزه بوده و در دو نوبت تا تاریخ 18 فروردین ماه برای گروه‌های مختلف جامعه محلی برنامه ریزی شده است.

طی این کارگاه درخشانی، معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست استان سیستان و بلوچستان، ضمن خوشامدگویی و بیان پیام مدیر کل حفاظت محیط زیست استان به مدعوین، حضور تیم پروژه در هفته‌های آغازین سال 1400 را نشانی از اهمیت اجرای اهداف پروژه دانست. همچنین مشارکت و بهره برداری خردمندانه از منابع طبیعی را یکی از اساسی ترین گام ها در مسیر دستیابی به توسعه دانستند.

در ادامه، سرپرست پروژه نیز ضمن تشکر و قدردانی از حاضرین، مشارکت و هم افزایی در راستای مدیریت یکپارچه توسط کلیه ذینفعان را ضروری شمرد. سپس، با بیان ابعاد و اهداف طرح کمک‌های اعتباری کوچک مقیاس، معیارهای انتخاب طرح ها، نحوه تشکیل کمیته راهبری طرح‌ها و نحوه نظارت برای اجرایی شدن آنها را تشریح کرد. در ادامه، فرایند کارگاهی به منظور آشنایی شرکت کنندگان با فرایند تهیه پروپوزال و چرخه پروژه توسط تسهیلگران پروژه ارائه شد.

همچنین طی روز گذشته به منظور آشنایی دستگاه‌های اداری دست اندرکار و جلب حمایت حداکثری ایشان از طرح، نشستی در استانداری سیستان و بلوچستان برگزار شد و ضمن معرفی پروژه سیستان، فرایند مورد نظر برای اعطای اعتبارات مالی کوچک مقیاس، تشریح شد و به سوالات حاضرین پاسخ داده شد. در این نشست نیز که به ریاست دفتر جذب سرمایه گذاری و امور اقتصادی تشکیل شد، معاونین فرماندار شهرستان‌های پنج گانه شمال استان سیستان و بلوچستان، نمایندگان دستگاه‌های اجرایی از جمله سازمان جهاد کشاورزی، اداره کل حفاظت محیط زیست و اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری، اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و تعداد محدودی از سازمان‌های مردم نهاد فعال در منطقه حضور یافتند. ضرورت تشکیل کمیته راهبری طرح های کوچک مقیاس یکی از مواردی بود که در این جلسه مورد تاکید قرار گرفت.

اشتراک گذاری: